الگوی خواب نوزاد تا ۳ ماهگی

همه ما می دانیم که نوزادان تازه به دنیا آمده زیاد می خوابند، خیلی زیاد! در واقع نوزاد تازه به دنیا آمده ۱۶ الی ۱۷ ساعت در روز می خوابد؛ اما اکثر نوزادان پشت سر هم نمی خوابند و معمولا هر ۲-۳ ساعت یکبار بیدار می شوند. سیسمونی به همین دلیل اکثر پدر و مادرانی که تازه بچه دار شده اند حداقل در یک ماه اول خواب درست و حسابی نخواهند داشت و مجبورند در طول شب چندین بار بیدار شوند.


پیشنهاد فروشگاه اینترنتی سیسمونی و اسباب بازی بیبی پرو: بررسی لیست سیسمونی نوزاد

چرا الگوی خواب نوزادان نامرتب و غیرقابل پیش بینی است؟

سیکل یا چرخه خواب نوزادان کوتاه تر از چرخه خواب بزرگسالان است و کودکان زمان بیشتری را در حالت چرخش سریع مردمک ها یا رِم (REM) به سر می برند. سیسمونی این حالت برای تکامل و رشد مغز بسیار لازم و ضروری است. نامرتب بودن الگوی خواب نوزاد در واقع بخشی از مراحل رشد او محسوب می شود و خوشبختانه پس از مدتی مرتب و منظم می شود.

خواب نوزاد از چه زمانی طولانی تر می شود؟

در ۶ تا ۸ هفتگی اکثر نوزادان چرخه های خواب کوتاهی دارند که البته در طول شب کمی طولانی تر است. به مرور که نوزاد بزرگ تر می شود خود را با چرخه شبانه روز و خواب شبانه بیشتر مطابقت می دهد و الگوی خواب نوزاد منظم تر می شود. سیسمونی به گفه کارشناسان اغلب نوزادان در سنین ۴ و ۶ ماهگی قادر هستند ۸ الی ۱۲ ساعت پشت سر هم بخوابند. البته همان طور که الگوی خواب در بزرگسالان هم بسته به هر فرد متفاوت است هر نوزاد هم ممکن است چرخه خواب خاص خود را داشته باشد. سیسمونی برخی خواب سنگین تری دارند و برخی دیگر به سرعت از خواب بیدار می شوند. اما از همان ابتدا می توانید با رعایت برخی نکات ساده به نوزاد خود یاد بدهید که خواب بهتری داشته باشد.


مشاهده لوازم خواب کودک و نوزاد در بیبی پرو

به نوزادتان اجازه بدهید هر زمان که دلش خواست بخوابد. در شش تا هشت هفته اول، اکثر نوزادان نمی توانند بیشتر از ۲ ساعت بیدار بمانند. سیسمونی اما اگر در شرایطی قرار داشته باشید که کودک نتواند به موقع بخوابد بدخواب می شود و در خوابیدن دچار مشکل می شود.

به کودکتان تفاوت شب و روز را یاد بدهید. برخی نوزادان شب زنده دار هستند و تازه زمانی که شما می خواهید بخوابید بیدار می شوند و مزاحم خواب پدر و مادر هم می شوند. سیسمونی والدین می توانند از هفته دوم به بعد به نوزادشان مفهوم شب و روز را یاد بدهند. در طول روز پرده ها را کنار بزنید تا نور آفتاب به داخل بتابد. هرچقدر می توانید با کودکتان بازی کنید، صدای موزیک، تلویزیون، تلفن و … را بلند کنید و سعی کنید خانه شلوغ و پرسرو صدا باشد.

اما در طول شب اگر کودکتان ناگهان از خواب بیدار شد با او بازی نکنید، چراغ ها را خاموش کنید و صدای تلویزیون و موزیک را تا حد امکان کم کنید. سیسمونی به این ترتیب نوزاد شما کم کم متوجه تفاوت های شب و روز می شود و خواب طولانی تری در طول شب خواهد داشت.


پیشنهاد فروشگاه اینترنتی سیسمونی و اسباب بازی بیبی پرو: بررسی لیست سیسمونی نوزاد

منبع : https://babypro.ir/wiki


/ 0 نظر / 7 بازدید